fbpx

Wszystko zaczęło się od kapusty…

Wszystko zaczęło się od kapusty…

AKTUALNOŚCI

Tydzień temu w naszej sali pojawiła się wielka główka kapusty. Jak się okazało to zwyczajne warzywo, które często jemy na obiad, kryje wiele tajemnic.

Kapusta wywołała niemałe zamieszanie w naszym przedszkolnym życiu. Przedszkolaki od razu zaczęły zadawać dziesiątki pytań. Żeby nie zapomnieć żadnego z nich wzięliśmy duży arkusz szarego papieru i spisaliśmy je wszystkie. Na początku padały proste pytania: jakie są rodzaje kapusty, czy gdzie ona rośnie. Jednak okazało się, że dzieci mają ich o wiele więcej: gdzie przechowujemy kapustę albo czy kapusta jest kolorowa. Jak każdy projekt badawczy, nasz również składał się z trzech etapów:

  1. Wybór tematu

Do pracy zainspirowała nas główka kapusty, nie mogliśmy, więc nadać innego tytułu naszemu projektowi. „Kapusta” – oto nad czym będziemy pracować przez najbliższy tydzień. Na kartce zapisaliśmy wszystkie pytania, a było ich wiele, stworzyliśmy siatkę pytań, na które będziemy odpowiadać przez  kolejne dni. Następnie siatkę z pytaniami powiesiliśmy na tablicy w naszej sali. Każde z dzieci otrzymało zadanie – pracę domową do wykonania z rodzicami. Na pozostałe pytania odpowiadaliśmy w przedszkolu.

SONY DSC

Nasze pytania spisane na dużej kartce 🙂

  1. Część badawcza

Od razu wzięliśmy się do pracy. Weekend minął naszym przedszkolakom pracowicie, bo znalezienie odpowiedzi na pytania wcale nie było łatwe. A poza tym, jak to z pytaniami bywa – jedno rodzi kolejne. Podczas wycieczki do sklepu dzieci zrobiły zdjęcia różnych rodzajów kapusty. W przedszkolu z zamkniętymi oczami zgadywaliśmy, jaka to kapusta dotykając jej liści. Również Panie nauczyły się czegoś nowego od dzieci – okazało się, że kalafior i brokuł to nic innego jak bliscy kuzyni kapusty. Przeprowadziliśmy eksperyment, po którym okazało się, że jeśli zostawimy kapustę na parapecie na słońcu to zżółknie i stanie się niesmaczna. To zachęciło nas do tego, żeby dowiedzieć się jak przechowywać kapustę, żeby się nie popsuła oraz jak przechowywano ją w czasach, kiedy nie było jeszcze lodówek. Sprawdziliśmy jak buduje się ziemiankę. Jeden z przedszkolaków dowiedział się, które zwierzęta lubią kapustę. Przyniósł nam figurki zwierzątek i książkę,  dzięki temu wiemy już, które zwierzęta lubią to warzywo. Następnie obejrzeliśmy pole kapusty i jej nasiona.

  1. Podsumowanie projektu

Na koniec swoimi odkryciami podzieliliśmy się z innymi dziećmi z przedszkola „Miasto Dzieci”. Przedszkolaki zaprezentowały prace przygotowane w domu, pokazały zdjęcia z wycieczki do sklepu oraz zebrane liście kapusty. Na koniec wszyscy wyrecytowaliśmy wiersz o odmianach kapusty, który specjalnie dla nas napisał jeden z rodziców.

Projekt „Kapusta” odbył się w ramach programu „Przedszkolak gotuje”. W październiku realizowaliśmy temat „Festiwal kiszonej kapusty”. Oczywiście nie byłoby festiwalu kiszonej kapusty, gdybyśmy własnoręcznie jej nie ukisili. Ostatnią częścią projektu było szatkowanie (na prawdziwej szatkownicy), ugniatanie oraz przyprawianie,. Dzieci samodzielnie przygotowały kapustę do kiszenia, włożyły ją do słoika i zamknęły na najbliższe kilkanaście dni. Następnie ułożyliśmy historyjkę obrazkową i z niecierpliwością czekamy na dzień otwarcia słoika i zjedzenie surówki z własnoręcznie ukiszonej kapusty.

Projekt badawczy ma na celu prowokować do zadawania pytań. Uczy, że nie ma niemądrych pytań, a na każde nawet najdziwniejsze można znaleźć odpowiedź. Dla nas była to świetna zabawa, podczas której swoją wiedzę wzbogaciły nie tylko dzieci, ale również panie nauczycielki.

SONY DSC

SONY DSC

 

 

Dodaj komentarz